Донецкий техникум промышленной автоматики

Який дистрибутив вибрати початківцю Linux

  1. Ubuntu - якісний дистрибутив Linux з відмінною підтримкою
  2. Традиційний робочий стіл з Linux Mint
  3. Fedora - сучасна система
  4. Що ще можна спробувати

Якщо ви хочете спробувати Linux, то вам потрібно буде визначитися з вибором найбільш підходящого дистрибутива серед кількох сотень. Деякі з них полегшують адаптацію користувачів до незнайомої ОС, а інші можуть бути досить складними для новачків

Деякі з них полегшують адаптацію користувачів до незнайомої ОС, а інші можуть бути досить складними для новачків

Якщо ви хочете спробувати Linux, то вам потрібно буде визначитися з вибором найбільш підходящого дистрибутива. Існує кілька сотень різних дистрибутивів Linux. Деякі з них полегшують адаптацію користувачів до незнайомої операційній системі, а інші можуть бути досить складними для новачків.

"Linux" є тільки ядром, основною частиною операційної системи. Графічне оточення, утиліти командного рядка і інші частини операційної системи являють собою окремі проекти. Дистрибутиви Linux поєднують компоненти з відкритим вихідним кодом з різних проектів в готової операційній системі, яку можна встановлювати і використовувати.

У наш час перейти на Linux досить просто. Потрібно завантажити образ і створити завантажувальний USB носій або DVD-диск. Після перезавантаження комп'ютера можна виконати завантаження з створеного носія, щоб використовувати Linux в Live-режимі (без установки на комп'ютер).

У режимі Live дистрибутив Linux буде запускатися з завантажувального пристрою, не створюючи потенційних конфліктів з реальною системи. Якщо ви вирішите, що хочете встановити дистрибутив Linux на свій комп'ютер, ви можете зробити це прямо з Live-середовища.

На нових комп'ютерах може знадобитися відключення функції безпечного завантаження. Тим не менш, деякі дистрибутиви Linux можуть нормально завантажуватися на комп'ютерах з включеною опцією Secure Boot.

Ubuntu - якісний дистрибутив Linux з відмінною підтримкою

Ubuntu - якісний дистрибутив Linux з відмінною підтримкою

Завантажити Ubuntu Desktop

Ubuntu є одним з найпопулярніших настільних дистрибутивів Linux серед домашніх користувачів. Це відмінний варіант для старту, але з ним можна продовжувати повноцінну роботу навіть після того, як ви станете досить досвідченим користувачем Linux.

Ubuntu є зручною і інтуїтивно-зрозумілою операційною системою у багатьох відношеннях. Дистрибутив пропонує простий робочий стіл і установник. В процесі установки Ubuntu пропонує автоматично виконати інсталяцію плагіна Flash для браузера і різних кодеків для роботи з мультимедійними файлами. Інструмент "Додаткові драйвера" виявляє і допомагає встановити драйвера з закритим вихідним кодом, які будуть необхідні для коректної роботи обладнання. Це додаткове програмне забезпечення не завжди так легко отримати в інших дистрибутивах Linux.

Велика популярність Ubuntu означає, що ви завжди зможете знайти допомогу в великому і активному співтоваристві користувачів. Якщо ви зіткнулися з проблемою або хочете поставити запитання, то можете звернутися до пошукових систем - швидше за все, ваша проблема була вирішена раніше, а на ваше запитання вже було дано чітку відповідь.

Крім того, для Ubuntu доступна величезна кількість додатків, які розміщуються не тільки в стандартному репозиторії Ubuntu, але і в сторонніх репозиторіях (PPA). Багато розробники програмних продуктів забезпечують підтримку Ubuntu. На сторінці ігрового сервісу Steam від компанії Valve повідомляється: "Ubuntu - це наша улюблена версія Linux". Такі програми, як Google Chrome і Microsoft Skype мають офіційну підтримку Ubuntu, але можуть не підтримуватися на деяких інших дистрибутивах Linux.

При виборі версії LTS (Long Term Support) ви отримаєте довгострокову підтримку і зможете приймати оновлення безпеки протягом 5 років з дати релізу. Ubuntu випускає LTS-версії дистрибутива кожен два роки. Природно, далеко не всі дистрибутиви Linux пропонують такі тривалі терміни підтримки.

Відмова від досить спірних проектів, таких як графічна оболонка Unity 8, графічний сервер Mir, смартфон Ubuntu phone і перехід на стандартні технології Linux, зокрема робочий стіл GNOME і графічний сервер Wayland дозволяють Ubuntu зміцнити свої позиції, задовольняючи потребам користувачів відкритої платформи.

Існує велика кількість похідних дистрибутивів самої Ubuntu. Вони поставляються з альтернативними середовищами робочого столу і наборами додатків, але використовують кодову базу Ubuntu. Ви можете експериментально використовувати похідні дистрибутиви - в цьому випадку ви зберігаєте переваги хорошою технічної підтримки та доступності додатків. Наприклад, якщо у вас є старий комп'ютер, який ви хочете оживити, ви можете спробувати Lubuntu. Даний дистрибутив забезпечує середу робочого столу LXDE, яка є легшою ніж повнофункціональний оригінальний робочий стіл Ubuntu.

Традиційний робочий стіл з Linux Mint

Традиційний робочий стіл з Linux Mint

Завантажити Linux Mint

Linux Mint - дуже популярний Linux-дистрибутив, який частково заснований на Ubuntu, але використовується середовища робочого столу Cinnamon або MATE. Mint пропонує звичний користувачам Windows робочий стіл з панеллю задач, спливаючому меню програм і списком відкритих вікон. Багато консервативні користувачі, які не готові до кардинальних змін, будуть задоволені робочими столами Cinnamon і MATE.

Якщо ви віддаєте перевагу традиційний робочий стіл, що Linux Mint стане відмінним вибором.

Linux Mint раніше відрізнявся від Ubuntu, пропонуючи в своєму складі різні медіакодеков для більш зручної роботи "з коробки". Тепер, коли Ubuntu автоматизує установку, Linux Mint встановлює їх окремо (але аналогічним чином). Linux Mint заснований на Ubuntu, а це значить, що ви також отримуєте технічну підтримку та "тонну" різних додатків.

Fedora - сучасна система

Fedora - сучасна система

Завантажити Fedora Workstation

"Спробуй Ubuntu або Mint" - дуже частий рада. Дійсно, це відмінні дистрибутиви Linux для старту і навчання. Якщо ви шукаєте трохи інше, то Fedora може підійти.

У Fedora є кілька філософських відмінностей від Ubuntu, Mint і багатьох інших дистрибутивів. На відміну від інших, Fedora дуже трепетно ​​ставиться тільки до програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом. Наприклад, система не включає апаратні драйвери з закритим вихідним кодом. Ви повинні знайти їх самі, якщо це буде потрібно.

Розробники Fedora працюють безпосередньо з проектами з відкритим вихідним кодом, такими як GNOME, вносять невеликі зміни і поставляють своїм користувачам сучасні напрацювання. Цей дистрибутив дає вам найсвіжіші і найкращі проекти спільноти.

Робочий стіл Fedora відомий як "Fedora Workstation" і відмінно підходить для розробників, надаючи швидкий доступ до необхідних інструментів і функцій. З іншого боку, використовувати Fedora може будь-який користувач.

Fedora є базою для Red Hat Enterprise Linux, комерційного продукту Linux Red Hat з довгостроковою підтримкою. Проект Fedora випускає нові версії приблизно кожні шість місяців, і кожен реліз підтримується оновленнями безпеки приблизно 13 місяців. Якщо ви хочете отримати безкоштовну версію Red Hat Enterprise Linux Red Hat, то можете використовувати CentOS. Відмінності полягають в брендінгу і комерційної підтримки.

Що ще можна спробувати

Що ще можна спробувати

Існує багато інших надійних дистрибутивів Linux, які ви можете спробувати. На сайті DistroWatch представлений рейтинг популярних дистрибутивів з оцінкою користувачів. Проекти з хорошим рейтингом ймовірно є відмінними продуктами.

Деякі дистрибутиви Linux розробляються і підтримуються невеликими командами розробників, наприклад, Elementary OS . Elementary OS пропонує простий і зручний робочий стіл на базі власної середовища Pantheon. Він виглядає непогано, але серйозно відрізняється від інших робочих столів Linux.

Debian - відмінний дистрибутив Linux і фактично є основою для Ubuntu, яка, в свою чергу, є базою для багатьох інших дистрибутивів Linux. Debian - хороший варіант, якщо ви хочете стабільне середовище, але Ubuntu сучасніша і орієнтована на настільні системи.

Arch Linux - хороший дистрибутив Linux, якщо у вас є певні технічні знання, і ви хочете детально ознайомитися з пристроєм і можливостями Linux. В якості свого першого дистрибутива Linux Arch не рекомендується. І обов'язково запасіться керівництвом перед установкою Arch.

Tails - це завантажувальний Live-середовище, яке забезпечує максимальний рівень конфіденційності і безпеки. Tails використовуються Едвардом Сноуденом, а також політичними дисидентами і журналістами, які потребують максимальної захисту. Система автоматично направляє вашу веб-активність через мережу Tor і надає багато інших програм безпеки. Оскільки Tails запускається в "живий" середовищі, всі ваші сліди будуть стерті при перезавантаженні.

за матеріалами How-To Geek

Знайшли друкарську помилку? Виділіть і натисніть Ctrl + Enter