Донецкий техникум промышленной автоматики

Які квіти вигідно вирощувати - особливості бізнесу від українського виробника

Тривалий економічну кризу, безсумнівно, позначився на всіх українських ринках. Розкажіть детальніше, що відбувається на квітковому?

Криза вплинула на ринок квітів, можливо, не так сильно, як на інші, але все-таки стороною нас не оминув. Починаючи з 2014-го, два роки поспіль ринок падав по 20% на рік. У 2016 році стрімке падіння ринку сповільнилося - ми впали десь на 5%. Якщо говорити про 2017 рік, то ми очікуємо зростання ринку на 10%.

У скільки можна оцінити обсяг роздрібного ринку квітів за підсумками 2016 року в грошах?

Десь 5-6 млрд грн.

Оцініть, скільки на ринку квітів українського виробництва?

Я можу говорити про троянду. До 2014 року на ринку було до 50% троянди українського виробництва. Уже в 2016 році ситуація кардинально змінилася - на розкладках до 80% всіх троянд українського виробництва.

Чому кількість імпортних троянд скоротилося? Через зростання цін?

Звичайно, імпортну троянду купують все рідше, адже ціни на неї зросли в рази. Але це не основна причина. Місцеві виробники, які активно розвивалися до 2010 року, заклали свої теплиці ще в докризовий період. Специфіка нашої роботи така, що ми не можемо взяти і зупинити виробництво. Один кущ троянди цвіте постійно протягом 5 років. Тобто у нас кожен день є продукція і ми повинні її продавати.

В умовах постійного скорочення ринку ми повинні боротися за покупця. Як ми можемо це зробити? Звичайно, за допомогою цін.

У нас є можливість пропонувати клієнтові квітка за невисокою ціною, власне, ми це і робимо.

Ви імпортуєте ті позиції, які не проводьте?

Ні, ніколи не імпортували квіти для продажу. Але ми імпортуємо посадковий матеріал - саджанці троянд.

Говорячи про імпорт, звідки до нас їдуть квіти?

Зараз основними постачальниками квітів стали Еквадор і Кенія.

А Нідерланди?

Квітка з Африки в рази дешевше голландського. Африканським країнам теплиці не потрібні, на відміну від європейських, у них сприятливий клімат для вирощування квітів. Також дешева робоча сила. Основні витрати - це літак на доставку і все. Навіть на європейському ринку переважають африканські квіти. З цих причин Голландія з 2008 року скоротила площі для вирощування троянд в 5 разів.

Розкажіть більш детально про бізнес по вирощуванню квітів в Україні. Звідки привозите посадковий матеріал?

В основному ми замовляємо саджанці у спеціалізованих компаній з Німеччини та Голландії. Один раз в рік ми особисто їздимо до них за новими сортами троянд. Відбираємо ті, яких вимагає наш покупець. Потім вони проходять період тестування, ми вирощуємо їх у невеликій кількості і дивимося на їх якість. Якщо квітка нам підходить, ми запускаємо його в виробництво.

А працюєте з українськими компаніями, які розводять троянди?

Є пропозиції, але тут виникають питання прав на ці рослини. У наших виробників саджанців з цим проблеми. Крім того, є питання до якості, вони не дотягують до необхідного для нас.

Так прийнято вважати, що високі троянди від 80 см, з великим бутоном, імпортні. Розкажіть, у нас і справді не можна виростити метрові троянди?

Наші кліматичні умови не підходять для їх вирощування. Теплиці не потягнуть, та й нема чого, чесно кажучи.

Чому?

Великий виробник орієнтується на тенденції ринку.

Зараз лише деякі покупці можуть дозволити собі купувати високі троянди з великим бутоном, а ми не може виробляти невелику кількість, для нас це невигідно

Та й нема чого. Імпорт повністю задовольняє запит покупця на високі троянди. Ми ж орієнтуємося на масового споживача. Адже, як я говорив раніше, один і той же кущ троянд цвіте протягом 5 років і весь цей час вона повинна бути затребувана на нашому, внутрішньому ринку.

Що відбувається з витратами на виробництво квітів, адже ціни на газ, світло і воду ростуть?

Це для населення комунальні послуги подорожчали лише зараз, а підприємства вже давно платять за високими цінами. Я б сказав, що ми стали менше платити за газ. Якщо до падіння цін на енергоносії тисяча кубометрів газу коштувала $ 500-600, то зараз на рівні $ 300-350. Що стосується води - то у нас свої свердловини. І підстанції у нас свої. Нас виручає те, що ми беремо електрику по першій категорії (дешевший тариф), ну, скажімо так - це велика перевага, завдяки якому ми економимо 25%.

Зараз багато виробників займаються впровадженням проектів з енергоефективності. Ви розглядаєте можливість їх впровадження?

У нашій технології виробництва квітів ми дуже залежимо від вуглекислого газу, адже він потрібен для росту і розвитку рослин. У свою чергу, ми його можемо отримати в достатній кількості лише при спалюванні газу. Тому перехід на альтернативні джерела опалення та заміна системи в нашому випадку вимагають більш професійного підходу. Ми зараз працюємо над цим.

У вас вже є ідеї?

Так, ми задумалися над створенням своєї ТЕЦ. Не можу сказати, що це вже прийняте рішення, ми на стадії розробки. Якщо доведемо технологію отримання СО2 до досконалості, то проект "отримає життя".

Повернемося до ринкових питань. Чи цікавий український квітка покупцям на зовнішніх ринках?

Так. Польща, Литва, Німеччина - це основні покупці української троянди. Якщо говорити про нас, то ми не так багато відправляємо на експорт - десь 5% від нашого обсягу. Це пов'язано з високою конкуренцією на зовнішніх ринках. Причому, продаючи в Україні, ми заробляємо набагато більше, ніж відправляючи на експорт, адже там накладаються витрати на доставку, митні платежі та збут.

Причому, продаючи в Україні, ми заробляємо набагато більше, ніж відправляючи на експорт, адже там накладаються витрати на доставку, митні платежі та збут

Що відбувається з поставками в СНД?

У нас був експорт в Росію, але після відомих всім подій ми перервали поставки. Залишилися поставки в Білорусь.

Як змінюються уподобання людей в кольорах? Можливо, криза якось вплинула на цей процес?

Тут, скоріше, потрібно говорити не про вплив кризи, а саме про зміну уподобань. Людям перестала подобатися метрові червоні троянди з великим бутоном. Зараз в тренді невисокі троянди до 60 см, з невеликою головою в пишних букетах. Популярною стала кущова троянда.

Змінюються і колірні переваги. Зараз ринок просто дивовижний. Тому що він хоче ніжно-рожевих, витончених, таких благородних кольорів і фарб і в той же час він хоче контрасту і емоцій. Раніше продавалася троянда виключно червоного кольору, ось тільки вони і продавалися.

Крім того, змінюється підхід до покупки троянди. Якщо раніше їх купували виключно під свята, то зараз люди купують квіти, щоб прикрасити своє житло. Або просто так, для себе

А якщо відійти від троянд - зараз на ринку дуже широкий вибір кольорів ...

Да ви праві. Вся екзотика, яка з'явилася на ринку - це імпорт. Поясню, чому. Так як імпортери не можуть з нами змагатися в цінах на класичні квіти, вони беруть покупця асортиментом і екзотикою. Ми ж її не вирощують. Стрелиция, ананаси, кали, півонії, бузок в грудні місяці - будь ласка.

Чи плануєте ви займатися вирощуванням ще якихось квітів, крім троянд?

Ми дивимося на рослини, які можна вирощувати і реалізовувати цілий рік. Багато квіти не постійні в своїй реалізації. Наприклад, тюльпан, півонія, бузок - це ті квіти, які в різний період у великій кількості продає саме населення, отже, для нас це невигідно. Ми дивимося тільки в сторону унікального квітки, для вирощування якого потрібні спеціальні умови, яких немає у населення, і до того ж, він повинен користуватися попитом круглий рік - як троянда. Для розуміння, троянда на ринку займає 50%, всі інші види стільки ж. Знайти аналогічний квітка по потрібним нам показниками дуже складно, можливо, це могла б бути хризантема. Але і то - у неї є кілька місяців просідання в попиті.

Чи збираєтеся збільшити площі теплиць? До речі, скільки у вас зараз гектарів?

Зараз у нас трохи більше 20 га. До 2013 року були плани по збільшенню площ наших теплиць в 2 рази. Але поки цей проект в заморожуванні. Чекаємо відновлення ринку.

Кого ви вважаєте на ринку своїм конкурентом серед виробників?

Це компанія "Камелія" (7 га), "Фрезія" (5 га), "Тандем" (4,5 га). Рівень конкуренції досить високий і це мотивує нас покращувати продуктивність, якість і сервіс.

А були випадки закриття великих виробників квітів?

Так. Насправді, вже дуже багато пішло - "Украфлора" (12 га) і зовсім недавно дніпровська компанія "Вікторія" (4,5 га).

Теплиці не планували викуповувати у конкурентів, наприклад, у "Вікторії", щоб розширити своє виробництво?

Ми розглядали такий варіант і купили б, якби не криза. А далі був упущений момент, зиму вони не пережили, а для теплиці не пережити зиму - це все, це падає скло, це рвуться труби, це ламається система комунікацій. Дуже дорого відновлювати.

Які регіони є лідерами по споживанню квітів?

Київ завжди був номер один. Ось в 2016 році сильно рвонула Одеса. Примітно, що до цього в наших продажах Одеса займала дуже маленьку частку. Потім за ними йде Львів, Харків, Запоріжжя і Дніпро.

А як відбувається логістика - все-таки квітка недовго зберігає свою свіжість, для нього потрібні спеціальні умови і дуже швидка доставка.

Для цього є машини з термохолодільнікамі. Для того, щоб довезти троянду свіжою, відразу після зрізання вона ставиться в воду і в холодильник і так транспортується. Буквально на наступний день ми веземо квітка в машинах по Києву в супермаркети, роздріб або відвозимо в інше місто. Ми розвозимо квітка за день-два в торгові точки - це наша основна конкурентна перевага перед імпортом. Там від зрізання до торгової точки проходить тиждень. Отже, і термін життя нашої троянди побільше.

Ви згадали, що займаєтеся постачанням квітів до супермаркетів ...

Так, ми вже 4 роки працюємо з ними. До речі, цей напрям дуже стрімко розвивається. Ми пропонуємо невеликі букетики по 5-7 штук, які дуже доступні за ціною. Наприклад, ви купуєте продукти ввечері і берете маленький букет для дружини просто так, і не треба йти в спеціалізовані магазини. Скажімо так, через супермаркети ми розвиваємо несвятковий споживання квітів.

З якими мережами ви працюєте?

Ми працюємо з мережами "Ашан", "Білла", "Сільпо", "Мегамаркет".

За вашими спостереженнями, наскільки таке несвятковий споживання квітів росте?

Є невелике зростання. Стабільно в рік покупка квітів "просто так" зростає на 2-3%. Це тенденція нашого ринку.

І скільки ви продаєте квітів через супермаркети?

Близько 15% від загального обсягу виробництва.

На роздріб доводиться до 80% від вашого виробництва?

Так, ви все правильно розумієте, адже ще десь 5% йде на експорт.

І найцікавіший блок питань для читачів. Наскільки зросли ціни на квіти в роздробі за останніх кілька років?

Середня роздрібна ціна на вітчизняну троянду виросла в 2 рази. Якщо до 2013 року одна квітка коштував 10 грн, то зараз - це 20 грн. Говорячи про інші кольорах, ситуація аналогічна.

Що очікувати в цьому році?

Ціни виростуть на 10%. Тобто середня вартість квітки досягне 22-23 грн. Сподіваємося, що більше нічого їх не змусить вирости ще більше.

А як зміняться ціни до так званим "квітковим свят" ?

Звичайно, ціна просто злетить. Зазвичай на 14 лютого і 8 березня ціна піднімається на близько 50%. Все залежить від примхи роздробу.

Чи був ажіотаж перед святами?

Звичайно. За два тижні до свят все пожвавилися. Ринок ще тоді розумів, що оптові ціни виростуть. Тому закуповували все заздалегідь. Для того, щоб задовольнити попит, ми збільшили виробництво квітів. Але, на жаль, ми не чарівники і у нас не дуже багато в руках інструментів для досягнення мети. Ми збільшили зріз квітів на 20%. Скажімо так, це наші можливості у святкові дні, щоб всіх порадувати.

Розкажіть детальніше, що відбувається на квітковому?
У скільки можна оцінити обсяг роздрібного ринку квітів за підсумками 2016 року в грошах?
Оцініть, скільки на ринку квітів українського виробництва?
Чому кількість імпортних троянд скоротилося?
Через зростання цін?
Як ми можемо це зробити?
Ви імпортуєте ті позиції, які не проводьте?
Говорячи про імпорт, звідки до нас їдуть квіти?
А Нідерланди?
Звідки привозите посадковий матеріал?