Донецкий техникум промышленной автоматики

Як викорінити дитяче злодійство - поради психолога

 1. Що б не трапилося, діти та інші члени сім'ї не повинні піддаватися насильству і презирства
 2. На що варто звернути увагу батькам?
 3. Як вчинити, якщо ви виявили у дитини речі, які не купували, або пропажу грошей?

Що б не трапилося, діти та інші члени сім'ї не повинні піддаватися насильству і презирства

Дітям потрібно довіряти.

Фото: pixabay

Дитяче злодійство може виявитися серйозною проблемою, якщо вчасно не звернути на це увагу. Вважають дитячі психологи сайту dytpsyholog.com .

Фахівці пояснили, що таке дитяче злодійство і на що варто звернути увагу батькам.

За словами психологів, дитячим злодійством може бути усвідомлене або неусвідомлене порушення кордонів інших людей, нелегальне вторгнення в їх простір і привласнення собі їх власності, спосіб сказати дорослим про якомусь своєму неблагополуччя, спосіб впоратися з наслідками якийсь травми або можливість отримати те, що іншим способом не отримати.

На що варто звернути увагу батькам?

 • У кого (з родини або школи) - дитина краде, тому і направлено послання дитини.
 • Що саме він бере і на що витрачає вкрадені гроші? Це вкаже на якийсь дефіцит, виражений символічно.
 • Як давно дитина це робить? Якщо давно, то сім'я має деяку "сліпоту", старанно не помічає труднощів, боїться з ними мати справу. Це спосіб дитини "відкрити очі" системі.

Які часті причини такої поведінки?

 1. У сім'ї немає чітких меж, можна і не можна для всіх членів сім'ї, включаючи дорослих.
 2. Дорослі самі часто і нелегально порушують кордону дитини.
 3. Дитина була чогось позбавлений: дитина в дитбудинку, прийомна дитина, іншими словами, занедбаний дорослими дитина.
 4. У родині дуже строгі правила, і дитина абсолютно позбавлений можливості задовольняти деякі свої потреби - легальним чином отримати те, що потрібно, неможливо.
 5. У сім'ї і у дитини не сформовані, плутаються поняття "своє" і "чуже". Дитину не навчили просити і домовлятися.
 6. У дитини сформувалася серйозна залежність - ігрова, алкогольна, наркотична, що теж є порушенням функціонування сімейної системи.

Чого не варто робити в разі виявлення крадіжки?

Робити вигляд, що нічого не сталося. Чому? Важливо назвати речі своїми іменами і сказати: "Ти взяв у мами гроші, це злодійство. Так чинити не можна. Це злочин".

Оголошувати дитини злодієм. Він - дитина, який скоїв крадіжку. Це вчинок, який є сигналом для сім'ї, правильніше відреагувати так: "Ти вчинив дійсно погано". Чому? У більшості випадків це неусвідомлений вибір дитини. По відношенню до нього неприйнятні кримінальна чи адміністративна відповідальність (до 14 років). За крадіжку дитини перед законом відповідають батьки, оскільки вони і є тими, хто цього побічно сприяв.

Карати дитину більше, ніж заслуговує її вчинок. Чому? У надмірному покаранні батьки часто всю відповідальність за вчинок перекладають на дитину, а не на себе. Цим вони вчать дитину того ж - як не нести відповідальність за скоєне. Позиція дорослого: "Нам разом потрібно розібратися, чому це сталося".

Залишати подія без наслідків. Чому? У здорової дитини є моральні орієнтири. Якщо він не поніс розумне покарання і ніяким чином не відшкодував завдані збитки - в рамках своїх можливостей, він може довго і сильно відчувати себе винуватим. Що може сказати дорослий: "Таке буває, ми все робимо помилки, часто через незнання або через те, що не подумали про наслідки. Давай подумаємо, як ти можеш відшкодувати збиток, який ти завдав цим вчинком".

Посилено соромити дитини. Чому? Викриття вчинку і його наслідки вже в значній мірі пробуджують сором. Коли дитину батьки занадто соромлять, вони таким способом звільняється від власного сорому і відповідальності за те, що сталося і "завантажують" їм іншого. Так проявляється небажання допомагати дитині зрозуміти причини вчинку, і бажання просто залякати або осоромити (виникає "щоб неповадно було надалі"). Від цього симптом йде всередину, і дитина просто краще приховує наслідки крадіжки або симптом перетворюється в інший.

Звинувачувати в усьому тільки дитини. Чому? Велика частина відповідальності лежить на сім'ї, на дорослих. Важливо виділити, де чия вина. Батькам добре б взяти відповідальність за власні дисфункціональні порушення, за порушення кордонів і несформованість адекватних норм і правил, тобто через вчинку. Дитина бере відповідальність за сам факт вчинення вчинку.

Обмежуватися тільки покаранням, соромити дитини або залякувати. Чому? Це симптом певного неблагополуччя, і в ньому варто розібратися всією сім'єю або з допомогою психолога.

Думати, що тепер це назавжди "зіпсований" дитина і йому не можна довіряти. Чому? Якщо будете ставитися до цього як до проблеми і разом її вирішите, то це стане просто епізодом з життя дитини. Якщо ж ви будете думати, що у всьому винен ваш "поганий" дитина, він може і далі несвідомо підтверджувати цей виданий ярлик.

Як вчинити, якщо ви виявили у дитини речі, які не купували, або пропажу грошей?

 • Поцікавитися звідки, чиї, за яких обставин опинилися у дитини.
 • Сказати, що ви виявили пропажу грошей і вважаєте, що взяв їх дитина.
 • У разі виявлення крадіжки заспокоїтися і не панікувати.
 • Запитати, чи усвідомлює дитина, що він зробив серйозний вчинок.
 • Назвати це крадіжкою, порушенням чужих кордонів, правил і закону.
 • Сказати, що з цим потрібно розібратися всією сім'єю.
 • Опрацювати власні почуття - шок, розчарування, сором, злість, страх, тривогу.
 • Обговорити наслідки крадіжки і відшкодування збитку.
 • Розібратися з причинами.
 • Допомогти дитині організувати відшкодування збитку - можливо, спільно з сім'єю.

Як зайнятися профілактикою дитячого злодійства?

 1. Коректно звертатися з усіма членами сім'ї ( "Це іграшки Івана, ти не можеш їх брати, якщо він тобі не дозволяє", "Якщо ти хочеш взяти, тобі потрібно попросити"). Відповідно, якщо дорослі берете щось у вашої дитини, ви також питаєте. Без дозволу ви не заліз в портфель дитини, в його щоденники, сторінки в мережах, пошту. Особливо, якщо дитина не хоче вас туди пускати.
 2. Ідея "я просто хочу переконатися, що у нього все в порядку" не є підставою. Якщо ви це робите з цієї причини, значить, у вас вже є проблеми. Ваша дитина вам не довіряє, і ви для того, щоб вгамувати свою батьківську тривогу, порушуєте кордону своєї дитини, ніж вчіть його того ж самому.
 3. Відкрито обговорювати складності в сім'ї. "Давай бабусі не скажемо, а то вона засмутиться", "Тільки не кажи татові, він розсердиться" - якщо ви самі щось приховуєте, то ви вчите дитину приховувати і робити щось нелегально.
 4. Дати дитині більше уваги. Якщо ви не звертаєте уваги на саму дитину, і він цікавить вас тільки функціонально - зробив уроки, помив підлогу, або сходив на музику, то дитина буде шукати можливості залучити вас в свої проблеми.
 5. Допомагати в подоланні минулих травм. Отримана навіть в ранньому дитинстві травма - сама дитина може про це не пам'ятати - без опрацювання залишається в несвідомості дитини і може розігруватися при певних обставинах для того, щоб на нього звернули увагу і допомогли цю травму опрацювати і закрити.

Важливо пам'ятати, що б не трапилося, діти та інші члени сім'ї не повинні піддаватися насильству, презирства, "вигнання". Все це тільки підсилює травму. Ви - сім'я, і ​​ви - дорослі, і ваше завдання допомогти тому, хто тільки починає жити.

Раніше сайт "Сегодня" з'ясовував, як пережити проблеми молодої сім'ї . Будь-які людські відносини - це завжди явна або прихована боротьба за лідерство і домінування.

Тим часом знайдений простий спосіб обдурити голод:

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Як вчинити, якщо ви виявили у дитини речі, які не купували, або пропажу грошей?
На що варто звернути увагу батькам?
Що саме він бере і на що витрачає вкрадені гроші?
Як давно дитина це робить?
Які часті причини такої поведінки?
Чого не варто робити в разі виявлення крадіжки?
Чому?
Чому?
Чому?
Чому?