Донецкий техникум промышленной автоматики

Як відновити дані з зовнішнього жорсткого диска

 1. Програмний пакет Recuva: типове опис з інтернету
 2. Програмні пакети R-Tools Technology Inc .: хороший опис, якого немає в інтернеті
 3. Що робити, якщо Partition Magic дав збій (R-Studio)
 4. Створення призначених для користувача типів даних в R-Studio
 5. Віруси і фізичні дефекти

Зовнішні жорсткі диски зазвичай підключаються через USB 3.0 або eSATA. У комплекті також є шнури для переходу на USB 2.0. Переконайтеся через Диспетчер завдань або AIDA, що інтерфейс послідовного порту збігається зі специфікацією 3.0. В іншому випадку процес буде, ну, дуже довгим.

В іншому випадку процес буде, ну, дуже довгим

Щоб зайти в диспетчер задач під Windows 10, натисніть Windows + X і виконайте необхідні дії. Під Windows 7 - через Ctrl + Alt + Delete.

Перед початком прочитання хочеться відзначити, що призначення багатьох відновлювальних утиліт залишається неясним навіть після прочитання їх опису в інтернеті. Як це часто буває. Для ознайомлення з набором інструментів кожен може пройти сюди remontka.pro/free-data-recovery-software/, тут же - нижче по тексту - буде приведено два крайніх випадки:

 • поверхневе опис
 • Детальний опис R-Studio.

У будь-якому випадку потрібно розуміти, що відновлення даних неможливо без опробування тих чи інших засобів власноруч. Це не може бути швидким процесом. Особливо, якщо потрібно повністю реанімувати структуру даних.

Програмний пакет Recuva: типове опис з інтернету

 1. Без додаткових утиліт витягти важливі документи з зовнішнього диска не вийде. У хід йдуть спеціалізований код, за допомогою якого здійснюється обробка і діагностика носія. Універсальною програмою є Recuva. Додаток являє собою потужний менеджер, що дозволяє в інтуїтивному режимі відновити потрібні дані. Якщо вузькоспеціальних навичок і знань немає, Recuva - ідеальний варіант. Інструмент не вимагає професійної підготовки, володіє інтуїтивним інтерфейсом і зрозумілими функціями.
 2. Запуск і вибір файлів. Після установки (яка займе лише пару хвилин) необхідно запустити програму. Recuva запропонує вибрати той тип файлів, який потрібно витягти. Це важливо, оскільки інструмент не може працювати відразу з усіма форматами одночасно. Можна відновити картинки або музику, текстові документи, відео, архіви або навіть збережені копії електронної пошти.
 3. Вибір девайса. Далі необхідно вказати програмі на місце розташування зовнішнього носія. Це може бути не тільки зовнішній жорсткий диск, але і навіть звичайна флешка. Recuva працює з будь-якими сторонніми гаджетами. Після програма запропонує провести глибокий аналіз. Протягом даної процедури утиліта визначить виявлені файли і надасть інформацію про ті елементи, які підлягають відновленню. Зрозуміло, повністю реанімувати диск не вийде. Якщо носій заражений вірусом, деякі документи можуть бути невиліковні.
 4. Витяг компонентів. Після аналізу додаток видасть докладну інформацію по кожному об'єкту. Примітно, що в Recuva реалізована опція індикації різними кольорами. Це червоний, жовтий і зелений. Червоний означає критичний рівень пошкодження документа, а зелений доступні елементи для обробки. Далі потрібно вибрати необхідні об'єкти і провести їх сканування. Recuva в короткий термін збереже потрібну інформацію на основний жорсткий диск. Для роботи з об'ємними відео файлами і збірками потрібен час.

Розширений режим Recuva

Перед тим як відновити дані з зовнішнього жорсткого диска, Recuva пропонує провести всебічний аналіз інформації. Для кожного об'єкта доступний так званий розширений режим налаштувань. У ньому з'являється можливість вивчити основні характеристики файлу, дату його створення і останньої зміни, тип і формат. Це актуально, коли мова йде про обробку великої кількості документів. Можна відібрати найбільш важливі і не витрачати дорогоцінний час.

Recuva не єдина програма для аналізу пошкоджених носіїв, але найбільш ефективна і докладна. Утиліта дозволяє дізнатися, що стало причиною пошкодження, і які файли безповоротно втрачено. Крім того, програма дає можливість розпізнавати приховані об'єкти. Елементи можуть бути замасковані або самими користувачем, або вірусним хробаком. Витягти такі компоненти також не складе особливих труднощів.

Програмні пакети R-Tools Technology Inc .: хороший опис, якого немає в інтернеті

Утиліти R-Tools дозволяють вирішити широкий спектр завдань. Для відновлення даних у разі фізичних ушкоджень, форматування і ненавмисного видалення годиться R-undelete. Її перевага в більш низькій вартості. Всього 55 $, і будь-хто зможе зайнятися відновленням. Демо-версія дозволяє тільки оцінити можливість проведення операції. Функціональні обмеження в порівнянні з R-Studio полягають у наступному:

 1. Немає шестнадцатиричного і текстового редактора, тільки переглядач.
 2. Підтримує тільки файлові системи Windows.
 3. Немає можливості задати потрібні типи розширень, що знижує ефективність пошуку.
 4. Не підтримує віртуальні RAID масиви.
 5. Немає можливості вести відновлення даних з сервера по мережі.
 6. У комплекті відсутній завантажувальний відновлювальний носій для роботи при збої операційної системи.

У комплекті відсутній завантажувальний відновлювальний носій для роботи при збої операційної системи

Зрозуміло, що для професіонала викласти 900 $ за технічну ліцензію нічого не варто, тому утиліта Undelete відрізняється максимальною простотою. Але програмні пакети цього виробника коштують дешевше своїх аналогів (в середньому від 80 до 200 $). Студія вирішує повний спектр завдань по відновленню даних з будь-якого носія, здійснюючи порядної сканування секторів (RAW Search). У комплект видається багатомовна інструкція.

У комплект видається багатомовна інструкція

Уже в демо-версії можна переглянути відновлені файли. У тому числі в шестнадцатиричном вигляді. Подвійним клацанням по знайденим розділах можна переглянути їх вміст. На це піде якийсь час, тому що програма вибудує дані по своїм віртуальним каталогам.

На це піде якийсь час, тому що програма вибудує дані по своїм віртуальним каталогам

Файли розбиті на категорії. Як і говорилося вище, відновити програмні пакети і гри було б надзвичайно складно.

Як і говорилося вище, відновити програмні пакети і гри було б надзвичайно складно

Переконайтеся, що в меню Перегляд варто галка навпроти Вікно вмісту. В іншому випадку не вдасться побачити. Будь-яке відтворене зображення можна тут же подивитися.

Будь-яке відтворене зображення можна тут же подивитися

Однак тексти доступні тільки в шестнадцатиричной формі.

Що робити, якщо Partition Magic дав збій (R-Studio)

Авторам кілька разів доводилося розсьорбувати ситуацію втрати даних внаслідок некоректних дій програм Acronis. Якщо під час процедури створення нових розділів відбувається хоч щось, включаючи випадання харчування, то результат виявляється фатальним. Але і без цього утилітою роботи з жорстким диском можна зробити безліч фатальних дій. З досвіду можна сказати, що небезпечних ситуацій принаймні дві (крім харчування):

 1. Наявність на диску вірусу або збійних секторів. Тоді програма просто виходить, а дані втрачені. Повідомлення про помилку мало кого здатна втішити. При зміні розділу томи відбувається втрата всієї інформації, хоча фізично файли знаходяться на своїх місцях. І не створюється ніякої резервної копії для відкату процесу.
 2. Неправильне використання для створення нового завантажувального сектора призводить зазвичай до виходу з ладу операційної системи. Причому Windows XP дозволяє виконати всі необхідні для цього операції! Але після цього вже не вантажиться.

Утиліти Powerquest Partition Magic більш надійні, але не здатні працювати під новими версіями Windows. Проблема реставрації даних в такому випадку є важливим різновидом відновлення зовнішніх носіїв. Розбиття часто проводиться при спробах поставити кілька операційних систем на один фізичний жорсткий диск замість використання віртуальних машин. Схожа ситуація складається у випадку краху таблиці розділів.

У цьому випадку використовується програмне забезпечення, що діє на основі розпізнавання сигнатур. Однак ці маркери є не у всіх файлових розширень. А в інших випадках не вдається відновити назви. Ось чому програмні пакети (наприклад, комп'ютерні ігри) буває надзвичайно складно реанімувати. Процес сильно ускладнюється при фрагментації файлу. Підсумуємо, при втраті даних через збої утиліт роботи з логічними дисками дані відновити можна, наприклад за допомогою R-Undeleted, але назви файлів часто загублені.

Створення призначених для користувача типів даних в R-Studio

Якщо розширення файлу не підтримується програмою, то відновлення найчастіше неможливо. Сканування і так ведеться лише по несегментовані файлів, але якщо ще й інформація про сигнатуре відсутня, то ймовірність щасливого кінця сильно знижується.

З цією метою в програмний пакет R-Studio вбудована можливість навчання. Всі типи розширень неможливо в принципі залежить, тому що їх занадто багато. Призначена для користувача сигнатура буде записана в файл XML, який потім можна експортувати для подальшого використання або імпортувати. Ось як виглядає процес створення:

 1. Відкрийте файл в шістнадцятковому редакторі.
 2. Потім потрібно знайти два файли (а краще більше) з таким же розширенням і почати їх дослідження в шестнадцатиричном редакторі. Можна використовувати для цього будь-який переглядач, не тільки вбудований в R-Studio. Завданням є знайти загальну частину на початку всіх файлів з одним типом розширення. Це і буде сигнатура.
 3. Сигнатура не обов'язково знаходиться на самому початку. Вона може бути розташована і рядком нижче або, по крайней мере, не на першій лінії і повинна містити символи, схожі з розширенням типу даних. У нашому прикладі це JFIF. У пошуковику можна швидко знайти, що це один з варіантів JPG (зображень).
 4. Потім потрібно виконати в точності те ж саме для закінчення файлу. Там знаходиться ще одна сигнатура. Мультимедіа рекомендується брати від різних камер, щоб вони не записали тут дані про дозвіл та іншу інформацію, яка може бути перепутана з сигнатурою.
 5. Потім потрібно пройти Інструменти → Налаштування → Відомі типи даних. Потім клікнути кнопку Редагувати ... і почати створення нового типу.
 6. Id присвоюється автоматично, не потрібно його змінювати, опис групи дозволить в майбутньому R-Studio сортувати знайдені файли, опис містить інформацію, яку бажає повідомити користувач, а розширення повинно бути відомо (див. Вище). Сигнатури початку і кінця вставляються шістнадцяткові кодом із зворотними Слеш. Ви маєте можливість копіювати її з переглядача.

Новий тип файлу готовий, залишилося лише зберегти результат. Структура формату XML настільки проста, що незабаром можна буде працювати з даними без діалогу збереження. Безпосередньо через Блокнот. Через це ж меню можна імпортувати файли на вкладці Основне.

Після цього тип файлів стає доступний для розпізнавання.

Віруси і фізичні дефекти

Найпростішим способом повернути втрачені документи рідко, але все ж стає, банальна антивірусна перевірка. Носій просто блокується прихованої програмою. Сканування за допомогою антивірусних засобів допоможе вирішити проблему. Причому не доведеться форматувати або викидати хард-драйв. В якості актуальної сервісної утиліти може послужити Dr.Web CureIt. Це популярний безкоштовний продукт, який без зусиль можна знайти в інтернеті на офіційному сайті розробника абсолютно безкоштовно.

Якщо реанімувати інформацію не виходить навіть за допомогою спеціалізованих програм, вихід один - звернутися до професіоналів. Майстри, перед тим як відновити дані з зовнішнього жорсткого диска, підбирають профільні програми та інструменти. Апаратуру складно знайти у вільному доступі, велика частина стоїть досить дорого. Інші варіанти софта поставляються безпосередньо від виробників комплектуючих. Співробітники проведуть діагностику і витягнуть максимум доступної інформації в короткий термін.

Як правило, проблеми зовнішніх носіїв стандартні і є однаковими. Компетентний фахівець зможе відразу ж встановити причину поломки і визначити терміни ремонту.