Донецкий техникум промышленной автоматики

Як шахраї в соціальних мережах наживаються на благодійності

Шахраї не гребують різними джерелами доходу. Годівницею для них можуть стати і жалісливі благодійники, які хочуть підтримати рублем жертву аварії або важкого захворювання. Особливо активно наживаються на тварин, але часто зустрічаються і повноцінні фішингові кампанії, які копіюють веб-сайти благодійних фондів, дійсно допомагають людям. Шахраї не гребують різними джерелами доходу

При зборі коштів онлайн найчастіше просять надіслати навіть невелику суму, тому користувачі відправляють гроші, не витрачаючи час на перевірку адресата. Ось тільки жодне постраждале тварина і жодного хворого дитини ці гроші не врятують, а шахраї таким чином зберуть черговий урожай.

Якщо «крик про допомогу» перепостив ваш друг, це абсолютно не означає, що джерело надійний. Як часто ви самі діліться чужими постами, не перевіривши попередньо інформацію? Найпростіший спосіб дізнатися, чи не намагаються вас обдурити, - це скопіювати платіжні реквізити в «Google пошук» і подивитися, чи не натрапите ви на попередження про шахрайство.

У нас, наприклад, таким чином вийшло перевірити наступне оголошення:

У нас, наприклад, таким чином вийшло перевірити наступне оголошення:

Як бачите, створюючи підроблені сайти або сльозливі пости в соціальних мережах, зловмисники рідко змінюють свої реквізити. Тому часто інформацію про них можна знайти на різних інтернет-ресурсах, присвячених шахрайства в Мережі.

Часто в таких оголошеннях використовуються фото з реальних тим про збір коштів. Особливо вражаючі знімки кочують з одного шахрайського повідомлення пізніше вже багато років. Для більшої переконливості до фотографій хворої тварини прикладають скопійовані зі все тих же реальних оголошень скани довідок, чеків, посилання на групу про збір коштів і реальний благодійний фонд.

Ось приклад подібного оголошення: всі дані і посилання в пості збігаються з реальним оголошенням фонду «БІМ», крім реквізитів для переказу грошей.

Ось приклад подібного оголошення: всі дані і посилання в пості збігаються з реальним оголошенням фонду «БІМ», крім реквізитів для переказу грошей

Більш просунуті шахраї можуть підготувати і фальшивий сайт, повністю копіює справжній. Посилання в оголошенні, показаному нижче, ведуть на фішингових веб-ресурс, що імітує офіційний сайт благодійного фонду «Русфонд». Відрізнити їх можна по URL в адресному рядку браузера. Крім того, насторожити може той факт, що для збору коштів вказані реквізити приватної особи.

Крім того, насторожити може той факт, що для збору коштів вказані реквізити приватної особи

Не менш дієвий вид шахрайства - це вказати в оголошенні платний номер телефону. Найчастіше для залучення уваги використовують якусь ну дуже жалісну тему. Так, наприклад, цих цуценят лабрадора присипляють вже не перший рік. Аналогічна ситуація і з цим чарівним виводком далматинцев, яким начебто загрожує сумна доля Муму.

Аналогічна ситуація і з цим чарівним виводком далматинцев, яким начебто загрожує сумна доля Муму

Що ми хочемо порадити:

  • Діяльність шахраїв зовсім не привід розчаровуватися в благодійності як такої. Справжні фонди дійсно роблять наш світ кращим, варто їм в цьому допомагати.
  • Однак не варто вірити всьому на слово - обов'язково перевіряйте всі оголошення з проханнями про допомогу. Для цього зручно скористатися пошукачем. Перевіряти слід буквально все: адреси сайтів і номера телефонів, імена та прізвища потребують і платіжні реквізити, які використовуються ілюстрації і навіть самі тексти оголошень - чимось негідники обов'язково себе видадуть.
  • Для перерахування грошей краще використовувати такі платіжні інструменти, які не дозволять спустошити ваш банківський рахунок, якщо виявиться, що ви мали справу з шахраями.
  • Якщо ви виявили шахраїв, повідомте про них всім, кому зможете. У тому числі службі підтримки соцмережі, платіжним системам, які використовують шахраї, і тим благодійним фондам, під які вони маскуються.
  • А якщо вам не пощастило самим стати жертвою фальшивих благодійників, не соромтеся звернутися в поліцію.

Як часто ви самі діліться чужими постами, не перевіривши попередньо інформацію?