Донецкий техникум промышленной автоматики

Як вводили і скасовували безлімітний мобільний інтернет в Росії

Федеральна антимонопольна служба вирішила пошукати логіку в діях стільникових операторів, які майже синхронно відмовилися від тарифів і опцій з безлімітним інтернетом. Логіку в їх діях виявити нескладно. Чи знайде ФАС підтвердження змови?

Причиною інтересу антимонопольників до тарифів на мобільний інтернет стали скарги користувачів. Необмежений трафік для смартфонів і планшетів - небачена в усьому світі розкіш, і цією розкішшю росіяни змогли користуватися трохи менше року. Людина швидко звикає до хорошого, а тому скасування безліміту одночасно у всіх операторів викликає питання і підозри.

Першими, хто зіткнувся з обмеженням трафіку, стали нові абоненти Yota. З січня 2017 року безлімітним інтернетом можуть користуватися лише старі клієнти цього оператора. У лютому такі ж обмеження ввели у себе «Білайн» ( «Вимпелком») і «Мегафон», в березні до них приєднався МТС, а в квітні безліміт зник у Tele2. Чому стільникові компанії скасували послуги, в рекламу яких були вкладені величезні гроші? Самі вони намагалися пояснити це турботою про абонентів.

Плутанина в показаннях

Оператори роблять неймовірні заяви: нібито користувачі самі хочуть платити за гігабайти і тому ігнорують опції і тарифи з необмеженим трафіком. У «Мегафоні» в лютому заявили, що опція «Мегабезліміт» була підключена «незначна кількість разів», відповідно, визнана непотрібною і перенесена в архів. Правда, якщо вірити абонентам, оператор зробив все, щоб заховати її від публіки: опцію «Мегабезліміт» перейменували в «Безлімітний інтернет», її колишнє опис пропало з сайту оператора.

В МТС, в свою чергу, говорять, що більшість користувачів викачує через стільникову мережу не більше 5-6 Гб в місяць, тому зберігати безліміт не має сенсу. Офіційний представник МТС Дмитро Солодовников повідомив, що необмежений трафік збережеться у абонентів, які користувалися ним раніше, новим клієнтам з середини квітня запропонують купувати пакети гігабайтів.

Слова операторів суперечать цифрам: в 2016 році мобільний інтернет-трафік в Росії виріс майже в півтора рази, через мережі 3G і 4G було завантажено майже 3,8 млрд Гб. Це приблизно в сім разів менше, ніж в фіксованих мережах зв'язку, але темпи зростання мобільного сегменту стрімкі. Позицію зв'язківців пояснює інша цифра: доходи від мобільного інтернету ростуть набагато скромніше, в минулому році вони збільшилися всього на 12%. Виручка від голосового зв'язку і зовсім знижується - все більше людей дзвонять безкоштовно через Whatsapp, Skype і Viber.

Ще одне пояснення

Більш правдоподібною виглядає інша версія. За словами генерального директора Tele2 Сергія Емдін, в 2016 році в цілому по ринку на безлімітні тарифи довелося всього 25% продажів, але абоненти з такими тарифами забезпечили 50% навантаження мережі. Тобто, відносно невеликий відсоток «безлімітників» може знизити якість послуг зв'язку для інших абонентів. Але і цей аргумент проти необмеженого трафіку виглядає непереконливим, адже старі абоненти з такими тарифами нікуди не подінуться. Оператор може регулювати навантаження на мережу - знижувати швидкість скачування після того як абонент витратить певний обсяг трафіку за годину або за добу.

По темі

По темі

2386

Як повідомила влада Індонезії, ніхто з пасажирів і членів екіпажу літака авіакомпанії Lion Air, який впав у море недалеко від Джакарти, не вижив. На його борту в цілому перебували 189 осіб.

Іншою причиною відмови від тарифів з безлімітним інтернетом оператори оголосили так званий «пакет Яровий». Прийняті в минулому році поправки в антитерористичне законодавство зобов'язують зберігати весь призначений для користувача трафік на своїх серверах. Нібито великий обсяг даних, формування якого міг посприяти безліміт, створить значне навантаження на устаткування. Але тут доречно згадати, що кабельні інтернет-провайдери, які пропускають через себе значну частку російського трафіку, стикаються з такою ж проблемою, але безлімітні тарифи не скасовують.

«Пободаться і розійшлися»

У 2016 році, незадовго до появи в Росії тарифів без обмеження трафіку, генеральний директор «Вимпелкому» Михайло Слободін застеріг операторів від цього кроку. За його словами, ринок стільникового зв'язку зможе рости тільки за рахунок збільшення вартості мобільного інтернету. Дешеві пакети трафіку шкодять галузі, а безлімітні тарифи і зовсім встановлять максимальну планку доходів оператора.

Проте, вже в наступному місяці «Вимпелком» ввів у себе тариф з безлімітним інтернетом, в травні також надійшла компанія МТС, в червні до них приєднався «Мегафон». Деякі експерти вважають, що таким чином представники «великої трійки» зреагували на посилення конкуренції з боку Tele2. Об'єднавши зусилля з «Ростелекомом» ця компанія вирішила до 2018 року стати третьою за розміром абонентської бази в Росії. У 2016 році до Tele2 підключилися 1,7 млн ​​осіб, а загальне число її контрактів наблизилося до 40 млн.

Ймовірно, кожен з представників «великої трійки» сприймав безліміт як ефективний маркетинговий інструмент для залучення і утримання абонентів. Коли необмежений трафік з'явився у всіх, він став заважати розвитку ринку в цілому, але ніхто з операторів не наважився б скасувати безліміт в односторонньому порядку. Все це і дозволяє ФАС запідозрити операторів в змові, але чи вдасться довести його як факт? Зараз відомство вивчає надані стільниковими компаніями відомості про велике навантаження на мережі, тільки після цього воно прийме рішення про порушення або непорушення справи про порушення антимонопольного законодавства.

У 2016 році безлімітний мобільний інтернет зробив Росію однією з найпрогресивніших країн, створивши хороші можливості для розвитку цифрової економіки, інтернету-речей, телемедицини та онлайн-освіти. Розвиток таких сервісів могло бути стати новим джерелом виручки для стільникових операторів, але очевидно, що поки вони вважають за краще заробляти на продажу пакетів трафіку абонентам.

Чи знайде ФАС підтвердження змови?
2. Чому стільникові компанії скасували послуги, в рекламу яких були вкладені величезні гроші?
Все це і дозволяє ФАС запідозрити операторів в змові, але чи вдасться довести його як факт?