Донецкий техникум промышленной автоматики

Як аудитори допоможуть з ліквідацією?

 1. Чи можна тепер ліквідуватися швидше?
 2. Порядок аудиту і нові норми
 3. Які зміни ще можна відзначити?

Нормативні документи з питання:

 • Постанова Ради Міністрів №500 від 04.07.2017, вступає в силу 03.09.2017;
 • Декрет Президента Республіки Білорусь від 16.01.2009 № 1 «Про державну реєстрацію та ліквідації (припинення діяльності) суб'єктів господарювання» (далі - Декрет №1).

З 3 вересня 2017 р вступають в силу зміни до Декрету №1. В рамках цих змін закріплено право ліквідованих суб'єктів звертатися до незалежних аудиторів (як організаціям, так і підприємцям) для перевірки своєї діяльності. Йдеться про перевірки, аналогічних тим, що проводять державні органи в рамках процесу ліквідації. А Постанова №500 визначає порядок надання подібної незалежної оцінки.

Чи можна тепер ліквідуватися швидше?

Давайте спробуємо розібратися в останніх змінах і зрозуміти, чи допоможуть вони пройти процес ліквідації швидше.

Почнемо з того, що процедура ліквідації триває місяцями. Так, якщо ви не надали необхідні документи, податкова, митні органи або Белгосстрах зобов'язані повідомити про це в реєструючий орган. А він в свою чергу ще продовжить процедуру. При цьому достовірність цієї інформації перевіряти ніхто не буде. Зараз максимальний термін - 9 місяців, а за бажанням самого суб'єкта, що ліквідується можна продовжити його до 12 місяців.

Порядок аудиту і нові норми

1. Незалежний аудит вправі проводити:

 • організації, у яких в штаті є аудитори зі стажем роботи не менше 3 років;
 • підприємці, які здійснюють аудиторську діяльність також не менше 3 років.

При цьому компанії / ІП повинні нести зобов'язання за заподіяння шкоди у зв'язку із здійсненням аудиту, тобто у них повинен бути укладений договір страхування цивільної відповідальності в зв'язку із здійсненням професійної діяльності.

Перелік аудиторських організацій та аудиторів - ІП буде розміщений на сайті Міністерства фінансів Республіки Білорусь.

2. Залучити сторонню організацію для здійснення оцінки можна, але тільки якщо ліквідація ініційована самим суб'єктом господарювання, а також у зв'язку:

 • із закінченням терміну, на який створено це юридична особа, досягненням мети, заради якої вона створена;
 • з порушенням комерційною організацією порядку формування статутного фонду, встановленого законодавством;
 • з визнанням судом, який розглядає економічні відносини, державну реєстрацію юридичної особи недійсною (далі - ліквідація за рішенням власника).

3. Надання аудиторських послуг має бути закріплено відповідним договором.

І укласти його потрібно ще до того, як заяву про ліквідацію буде подано до виконкому. А при подачі заяви вказати в ньому відомості про даний договорі.

4. За результатами аудиту повинні бути складені висновок і звіт. І згідно з Постановою №500 в звіті обов'язково має бути присутня інформація про:

 • заборгованості по податках, зборах та інших платежах до бюджету;
 • НЕ припинених зобов'язань перед митними органами;
 • про наявність угод з суб'єктами, що входять до реєстру організацій та ВП з ​​підвищеним ризиком вчинення правопорушень в економічній сфері;
 • опис фактів порушення законодавства;
 • і інші відомості, які підлягають незалежній оцінці.

Вимоги до звіту передбачені п. 6 Постанови №500. Однак варто враховувати, що їх перелік є відкритим.

5. Аудиторський висновок та звіт необхідно надати протягом 20 робочих днів з подачі заяви про ліквідацію:

 • податкової інспекції;
 • митному органу;
 • в «Белгосстрах» за місцем реєстрації.

Цей обов'язок накладає на аудитора обмеження по термінах надання послуг і проведення перевірки. До того ж, важливо пам'ятати, що аудиторська перевірка і висновок повинні бути дані по періоду, які законодавчо встановлені для процесу ліквідації.

За загальним правилом цей період становить 3 календарні роки, що передують року, коли прийнято рішення про ліквідацію, плюс вже минулий період в поточному році. У Постанові № 500 прямо зазначено, що саме за такий період аудиторам доведеться перевіряти розрахунки по страхових внесках. Але для перевірки податкових питань період поки не обмежений (ч.2. П.13 Указу Президента від 16.10.2009 № 510 «Про вдосконалення контрольної (наглядової) діяльності в Республіці Білорусь»).

Перевірка сплати внесків до ФСЗН аудиторами не передбачена.

6. За новими правилами відомості, які податкові, митні органи та Белгосстрах надають в реєструючий орган, можуть бути засновані:

 • на тій інформації, якою дані органи вже мають у своєму розпорядженні (наприклад, дані моніторингів та камеральних перевірок);
 • на аудиторському висновку, який надає ліквідується суб'єкт;
 • на результатах перевірки, проведеної цими органами самостійно.

З цього випливає, що власна перевірка держорганами може і не проводитись, але гарантії на це немає, навіть якщо аудиторський висновок надано позитивний.

Крім того, передбачений ряд випадків, коли перевірки і зовсім не уникнути. Так, перевірка все одно прийде, якщо:

 • наявна, наприклад, у податковій інформація не відповідає даним у аудиторському звіті;
 • якщо аудитор виявив у компанії або ІП ряд порушень, і вони не були усунені за 30 робочих днів з моменту подачі заяви про ліквідацію;
 • якщо у суб'єкта, що ліквідується були угоди з контрагентами, включеними до реєстру організацій та ВП з ​​підвищеним ризиком вчинення правопорушень в економічній сфері;
 • якщо аудитор, який проводив перевірку, не відповідав вимогам законодавства.

наявна, наприклад, у податковій інформація не відповідає даним у аудиторському звіті;  якщо аудитор виявив у компанії або ІП ряд порушень, і вони не були усунені за 30 робочих днів з моменту подачі заяви про ліквідацію;  якщо у суб'єкта, що ліквідується були угоди з контрагентами, включеними до реєстру організацій та ВП з ​​підвищеним ризиком вчинення правопорушень в економічній сфері;  якщо аудитор, який проводив перевірку, не відповідав вимогам законодавства

Які зміни ще можна відзначити?

По-перше, якщо суб'єкт не здійснює діяльність протягом 24 місяців, він підлягає ліквідації за рішенням власника. Оскільки на практиці власники не завжди приймають таке рішення, швидше за все засновників (підприємця) викличуть в реєструючий орган і попросять пояснити ситуацію. Ініціювати ліквідацію може і сам виконком, але тоді йому ж і доведеться вести цей процес. Тому така ініціатива проявляється вкрай рідко.

По-друге, оголошення про ліквідацію буде публікуватися самим реєструючим органом в журналі «Юстиція Білорусі». Раніше цей обов'язок лежала на ліквідованому суб'єкті.

Таким чином, порядок проведення аудиту при ліквідації визначено, а ось чи доцільно звернення до аудитора при ліквідації - час покаже. Адже позитивний аудиторський висновок цілком може бути поставлено під сумнів контролюючим органом, і відповідна перевірка все одно буде призначена і проведена.

PS Чи потрібен аудит? Пропонуємо знижку! Щоб отримати аудит зі знижкою 25%, пишіть на [email protected] з посиланням на цю статтю;)

Зображення: pixabay.com

18-07-2017

Читайте також:

← Назад

Чи можна тепер ліквідуватися швидше?
Чи можна тепер ліквідуватися швидше?
Які зміни ще можна відзначити?
PS Чи потрібен аудит?