Донецкий техникум промышленной автоматики

Як зберігати всі дані смартфона на Android і швидко відновлювати їх

Як зберігати всі дані смартфона на Android і швидко відновлювати їх

Сперечатися не доводиться: якщо в iOS зі збереженням і перенесенням даних користувача уже давно все в повному порядку, завдяки хмарному сервісу iCloud, то в Android завдання збереження і перенесення призначених для користувача даних знаходиться виключно в призначених для користувача руках Сперечатися не доводиться: якщо в iOS зі збереженням і перенесенням даних користувача уже давно все в повному порядку, завдяки хмарному сервісу iCloud, то в Android завдання збереження і перенесення призначених для користувача даних знаходиться виключно в призначених для користувача руках. Тобто якщо сам подбати - тоді все збережеться і перенесеться. Чи не подбаєш - вешайся, коли у тебе вкрадуть телефон або ж він просто помре від якихось природних причин, на кшталт улетанія в стіну або падіння в унітаз (ну або Ніагарський водоспад).

Так, в настройках Android є пункт "Резервне копіювання", де пропонується архівувати дані та їх потім автоматично відновлювати, проте ці дані відносяться хіба що до паролів мереж Wi-Fi, так що виглядає це цілковитим знущанням.

Так ось, оскільки завдання збереження і відновлення даних лежить виключно на користувачеві цієї операційної системи, давайте ж поговоримо про те, як це все робити легко і відносно швидко.

На жаль, для Android не існує простих рішень зберегти відразу всі дані і їх потім відновити. Точніше, вони існують, але це можна робити тільки на рутованних апаратах, що не підходить звичайним користувачам, які навіть слова-то такого не знають - рутованних.

Тому спочатку поговоримо про методи збереження і відновлення для самих смартфонів "з коробки", які не піддавалися рутованія і іншим цілющим операціями.

Отже. Призначені для користувача дані в операційній системі Android можна розділити на такі значимі групи.

  1. контакт-лист (як правило, це найважливіші дані);
  2. розклад в календарі (цим мало хто користується, а даремно);
  3. настройки оболонки (лончер) - робочі столи, папки і так далі;
  4. встановлені користувачем;
  5. настройки конкретних додатків.

Контакт-лист і розклад

З контакт-листом і розкладом рішення абсолютно однозначне для Android: контакти і календар потрібно зберігати в обліковий запис Google.

Для цього ви можете завести якийсь окремий акаунт на знеособленого Васю Пупкіна, а можете використовувати основний аккаунт: все одно сторонні доступ туди не отримають, поки цей доступ ви особисто не відкриється. А що туди отримує доступ сам Google ... Вас всерйоз турбує те, що Google отримує доступ до телефону дядька Петі, тітки Свєти і напоминалку про п'янку в п'ятницю?

Тому найпростіший, надійний і логічний варіант - занести всі ваші контакти в обліковий запис на Google. Якщо ці контакти забиті тільки в стародавньому телефоні - перенесіть їх руками, це займе не так багато часу. Якщо вони зберігаються в Outlook або ще якихось програмах в електронному вигляді - майже на 100% їх автоматом можна перенести в акаунт Google через експорт-імпорт (контакти експортуються в текстовий файл, де дані просто перераховуються через кому).

Потім в Google ви можете внести чимало додаткових даних по своїм абонентам: адреси, посади, поставити їх фотографії і так далі.

Контакти в акаунті GMail
Контакти в акаунті GMail

Після цього акаунт Google підключається до будь-якого смартфону / планшету на Android, в настройках вказується синхронізувати контакти та розклад (якщо ви їм користуєтеся) - і все, контакти через пару хвилин будуть у вас в новому пристрої. І якщо пристрій буде вкрадено або загубиться - досить купити нове, підключити аккаунт Google і знову через пару хвилин отримати всі свої контакти. Також ці контакти будуть доступними на будь-якому пристрої з браузером, підключеному до Інтернету. І ваші абоненти завжди будуть з вами.

На самий крайній випадок, для гарантії, ви можете з контактів Google зробити експорт абонентів в такий же текстовий файл, після чого зберегти його в якомусь надійному місці (наприклад, в Dropbox ).

Експорт контактів з GMail
Експорт контактів з GMail

налаштування оболонки

Налаштування оболонки зазвичай теж має сенс зберігати - якщо є така можливість. Особливо в тих випадках, коли ви громадилися просунуті набори піктограм і папок з піктограмами - як, наприклад, у мене. Якщо це не зберігати, потім замучить піктограми ставити на свої місця.

Мій десктоп
Мій десктоп

При використанні базових оболонок (наприклад, на тому ж Samsung або HTC) це є проблемою, тому що вони просто не вміють зберігати свої настройки. Але якщо використовувати якісь більш зручні і просунуті оболонки, то багато хто з них вміють зберігати власний стан - і тоді проблема вирішена.

Я використовую Nova Launcher - ця оболонка і робить все, що мені потрібно, і відмінно зберігає свої настройки в окремий файл. Тільки, на всякий випадок, потрібно не забувати ці настройки зберігати не тільки в телефоні, а й копіювати, наприклад, на персональний комп'ютер або в той же Dropbox.

Тільки, на всякий випадок, потрібно не забувати ці настройки зберігати не тільки в телефоні, а й копіювати, наприклад, на персональний комп'ютер або в той же Dropbox

Відновлює вона ці настройки (за виключенням деяких віджетів) без жодних проблем, я багато разів перевіряв.

призначені для користувача додатки

Призначені для користувача програми також має сенс зберігати в якомусь вигляді - як відомо, користувачі ставлять на смартфони / планшети десятки (якщо не сотні) різних програм, і при необхідності доведеться довго згадувати, що там у вас було встановлено, шукати ці програми в магазині і заново завантажувати-встановлювати.

Щоб спростити цю процедуру, можна користуватися програмами, що вони бережуть встановлені користувачем програми. Таких програм існує чимало, мені з них найбільше подобається App Monster Backup Restore (Є безкоштовна і платна версії).

Працює вона просто і ефективно. Зберігає встановлені користувачем в зазначену папку - по команді або автоматично (наприклад, при оновленні версії). Може зберігати додатки в звичайному вигляді, а може дублювати їх з читаються (зрозумілими) іменами - це щоб їх можна було вибирати вручну просто зі списку файлів. Також може зберігати кілька версій однієї програми, щоб можна було відкотитися до попередньої.

Список збережених програм
Список збережених програм

налаштування
налаштування

Мінус у цієї програми тільки один: при відновленні додатків по кожній програмі доведеться натискати на кнопку підтвердження доступу даного додатка до різних ресурсів. Але це обмеження не програми, а системи Android.

В іншому - працює дуже добре, я користуюся постійно.

Налаштування конкретних програм

А ось тут, вибачте, звичайних рішень (без рута) немає ніяких, крім збереження налаштувань засобами самих програм і подальшого відновлення. Однак програми, що вимагають значних налаштувань (наприклад, RSS-агрегатори) майже завжди вміють зберігати ці настройки, наприклад, на карті пам'яті.

Бекапірованіе рутованних апарату

З апаратом, у якого отримані права суперкористувача (тобто зроблений так званий root ), Метушні - на порядок менше. Потрібно встановити програму Titanium Backup (Або будь-яку іншу аналогічну, проте саме Titanium Backup є однією з кращих в цьому плані, якщо не найкращою). Ця програма вміє робити повний бекап будь-яких додатків і їх налаштувань - як для користувача, так і системних. Бекапи можуть робитися вручну, можуть робитися автоматично, папку для бекапів вибирає сам користувач.

Ось так виглядає головне вікно програми (у мене платна версія, але безкоштовна від неї принципово мало чим відрізняється). Інтерфейс там досить непростий для початківців (і не тільки) користувачів, тому стисло нагадаємо основні моментам роботи з програмою.

Перш ніж робити бекап, необхідно задати відповідну папку для зберігання даних. За замовчуванням програма вибирає вбудовану пам'ять телефону, і це може призвести до втрати бекапу в разі, якщо в телефоні будуть відновлюватися заводські настройки.

Щоб задати потрібну папку, треба натиснути кнопку меню і там вибрати "настройки".

Щоб задати потрібну папку, треба натиснути кнопку меню і там вибрати настройки

В налаштуваннях шукаємо "Шлях до папки з р.к." - це шлях до резервних копій.

  - це шлях до резервних копій

За замовчуванням буде вказана папка на вбудованої пам'яті (sdcard0).

За замовчуванням буде вказана папка на вбудованої пам'яті (sdcard0)

Щоб задати іншу папку, потрібно натиснути кнопку "повернення", програма перейде на попередній рівень, після чого ще раз треба натиснути "повернення" - щоб вибрати сховище.

Щоб задати іншу папку, потрібно натиснути кнопку повернення, програма перейде на попередній рівень, після чого ще раз треба натиснути повернення - щоб вибрати сховище

Там вибираємо extSdCard (це зовнішня карта SD) і на ній вибираємо потрібну нам папку.

Там вибираємо extSdCard (це зовнішня карта SD) і на ній вибираємо потрібну нам папку

Ну і тепер вибираємо "Використовувати поточну папку". Програма після цього перезавантажиться і покаже стартову сторінку. Там натискаємо саму праву верхню кнопку (це пакетне резервування / відновлення).

З'являється наступне вікно. Там найкраще вибрати "Зробити резервні копії всього користувальницького ПО і системних даних" - це повний бекап.

Програма видасть наступне вікно. Тут, в загальному, можна нічого не чіпати і просто натиснути верхню праву кнопку - почнеться бекапірованіе.

Йде процес бекапірованія.

Як тільки процес буде закінчений, у вас з'явиться повна копія всіх додатків з усіма параметрами. (Його для надійності також добре б скопіювати на персональний комп'ютер або в хмарний сервіс: при цьому слід мати на увазі, що обсяг архіву може вийти дуже значним - гігабайт і більше.)

Якщо телефон повністю обнулити, то з цього архіву можна швидко і без жодних зайвих натискань (для платної версії) відновити всі стан системи, включаючи контакти та інші дані, також відновляться всі додатки з їх настройками і даними. Це дуже і дуже зручно. Я кілька разів робив подібні відновлення, причому як на одному і тому ж самому телефоні, так і з бекапу одного телефону на інший телефон. Все відновилося відмінно.

Titanium Backup також підтримує архівування за розкладом, причому воно включається за замовчуванням. Якщо вам треба поміняти параметри розкладу - це можна зробити у відповідній закладці.

висновок

Як бачите, процес бекапірованія на апараті без рута виглядає дещо клопіткою, проте воно того варто - телефон з легкістю може бути втрачений, а відновлювати все заново - це досить обтяжлива заняття. Якщо ж заздалегідь потурбуватися про те, щоб правильно організувати зберігання і бекапірованіе даних, тоді процес відновлення буде займати кілька хвилин.

А на рутованном апараті це все можна робити повністю автоматично і відновлювати потім дані просто натисненням однієї кнопки.

Не відкладайте на потім процес створення бекапів! Пам'ятайте про те, що всі неприємності відбуваються тоді, коли ви їх ніяк не чекаєте, так що краще заздалегідь вжити заходів обережності.

Вас всерйоз турбує те, що Google отримує доступ до телефону дядька Петі, тітки Свєти і напоминалку про п'янку в п'ятницю?