Донецкий техникум промышленной автоматики

Як не втратити цінні файли

Я зі своїми друзями-родичами періодично проводжу дуже простий, але корисний і наочний експеримент Я зі своїми друзями-родичами періодично проводжу дуже простий, але корисний і наочний експеримент. Я кажу: а ось уяви собі, що ти з якихось - причому абсолютно неважливо, за якими саме - причин ось прямо зараз втратиш свого ноутбука (персонального комп'ютера). Подумай, які саме дані ти при цьому втратиш назавжди.

Людина замислюється - і поступово змінюється в обличчі. Тому що папку "Мої документи" він копіював з півроку тому. А інститутський диплом у нього лежить не в "Моїх документах", а на робочому столі, так що в бекап не потрапив. Папку з фотографіями він взагалі ніколи не бекапіровал, тому що вона дуже велика. Ну і так далі, і тому подібне.

Людина раптом розуміє, що якщо він ось зараз позбудеться свого комп'ютера (а це запросто: ноутбук можуть вкрасти, його можна упустити і розбити, в ноутбуці і персональному комп'ютері може накритися жорсткий диск, та хіба мало що), то він втратить купи цінних і потрібних файлів, які зберігаються тільки в даному комп'ютері.

І що з цим робити?

Ось прямо зараз відірвати дупу від крісла і зайнятися захистом власної інформації. Тим більше що сучасні засоби дозволяють це робити швидко, просто і ефективно.

Що тут найголовніше?

Перше - максимально використовувати хмарні сервіси. Їх повно найрізноманітніших, великі сервіси дають достатній обсяг безкоштовно, з їх допомогою можна не тільки зберігати свої файли в "хмарі", звідки їх можна дістати в будь-який момент з будь-якого комп'ютера, але, як правило, вони ще й вміють зберігати історію змін файлів .

Ось, наприклад, список версій документа Word в моєму Dropbox .

Якщо хмарний сервіс не розуміє ярлики папок і вміє синхронізувати тільки власну папку (як той же Dropbox), то найпростіше - помістити "Мої документи" в папку Dropbox і все - проблема вирішена, там автоматично буде все синхронізуватися.

Втім, Dropbox дає всього 2 ГБ безкоштовного місця, але звичайним користувачам вже для документів цього цілком вистачить.

Яндекс.Діск дає 10 ГБ безкоштовного місця. Google Drive дає 15 ГБ. MEGA дає безкоштовно 50 ГБ і при цьому ваші дані шифруються на вашому комп'ютері і тільки після цього перекачуються в сховище. Ну і також можна перерахувати ще пару десятків аналогічних сервісів, де можна отримати безкоштовно від 10 до 50 ГБ.

Друге - робити бекапи своїх даних на зовнішні диски. І робити це не раз в півроку вручну, а щодня - за допомогою відповідного програмного забезпечення.

У Windows є дуже просте вбудоване засіб бекапірованія, про який чомусь мало хто знає. Знайти просто: Панель управління - Створення резервної копії. Там вибираєте, які саме дані копіювати і які папки.

Задаєте запуск за розкладом - щодня в зручний для вас час. Нічого страшного, якщо в цей час ви ще будете працювати на комп'ютері - архівування буде проводитися в тлі і вам навряд чи завадить.

І це все абсолютно безкоштовно.

Якщо хочете набагато більш гнучку і просунуту систему, яка також уміє зберігати дані в своєму "хмарі" - це Acronis True Image . (Я її і використовую.) Так, вона коштує грошей, але повірте, краще один раз заплатити за цю програму, ніж потім платити дикі гроші конторі, яка буде намагатися дістати ваші дані з убитого жорсткого диска.

) Так, вона коштує грошей, але повірте, краще один раз заплатити за цю програму, ніж потім платити дикі гроші конторі, яка буде намагатися дістати ваші дані з убитого жорсткого диска

Також є купа найрізноманітніших сервісів, заточених під простоту використання (типу як вони самі знають, що у вас зберігати), які у фоновому режимі шифрують ваші дані і відправляють в своє хмара. Вони платні, але у багатьох з них немає обмежень на розмір сховища.

Правда, я там не знайшов російськомовних, зазвичай все з англійським інтерфейсом.

Третє - що робити з фотоальбомом? Адже він може бути величезних розмірів! Хмара для такого обсягу може виявитися занадто дорогим, та й не хочеться в Мережі зберігати особисті фотографії.

Тут відповідь проста - ті ж зовнішні диски. Але не вручну копіювати, немає. Є всякі зручні програми для вирішення такого завдання. Я для цього використовую безкоштовну Allway Sync (У неї є російський інтерфейс). Підключаю зовнішній диск, запускаю програму і в ній запускаю завдання синхронізувати фотоальбом з фотоальбомом на зовнішньому диску.

Працює швидко і зручно, може синхронізувати дані в обох напрямках (це корисно, коли, наприклад, потрібно синхронізувати папки робочого комп'ютера і ноутбука для роз'їздів).

Працює швидко і зручно, може синхронізувати дані в обох напрямках (це корисно, коли, наприклад, потрібно синхронізувати папки робочого комп'ютера і ноутбука для роз'їздів)

Я за допомогою цієї програми синхронізує фотоальбом із зовнішніми дисками, причому для надійності один-два зовнішніх диска з фотоальбомом тримаю не вдома, а у друзів і періодично оновлюю на нові версії.

Якщо ви не проти дати доступ Google до всіх ваших фотографій, то для бекапірованія можна використовувати сервіс Google Photos . Там дається необмежений обсяг для зберігання фотографій, з дозволом до 16 мегапікселів (фото більшого дозволу будуть підтискатися), є розпізнавання осіб і угруповання по ним, туди можна зливати різні альбоми з різних пристроїв - в загальному, все виглядає досить зручним, якщо вас не турбує той факт, що Google тепер зможе аналізувати ваші фотографії. Крім того, ми всі чудово пам'ятаємо, як Google любить вбивати свої ж власні відмінні сервіси - Picasa, Google Reader. Так що ніхто не дасть гарантію, що в якийсь момент Google не прикриє і цей сервіс: хто там знає, що у них в голові? Однак принаймні для зберігання фоточек зі смартфончик Google Photos використовувати цілком зручно: смартфончик загубився, фоточки не втратяться.

Ну і четверте - що робити, коли нові копії файлів випадково опинилися затертими старими копіями? Таке буває, коли вручну робиш копії якихось цінних файлів. Я навіть сам недавно наступив на ці граблі , Тому що давно нічого не редагував на локальному диску.

Відповідь тут простий. У комп'ютерів від Apple є чудове додаток під назвою Time Machine (машина часу). Там зберігаються різні версії користувальницьких файлів і ви можете відкочуватися назад на потрібні вам версії.

Однак мало хто знає, що під Windows також є дуже схоже додаток, тільки воно не таке гарне і глибоко заховане в настройках системи. Але ж воно дуже і дуже корисне і я настійно рекомендую цю можливість використовувати.

Налаштовується вона в Панелі управління, це називається Історія файлів. Там вам потрібно вибрати диск, на якому будуть зберігатися версії файлів. Якщо на комп'ютері диск один, то, значить, на ньому, а якщо два або ви використовуєте якісь локальні Файлосховище - тоді вибрати відповідний диск.

У Додаткових параметрах вибираєте, наскільки часто зберігати копії файлів і скільки їх зберігати. Навіть якщо зберігати часто і зберігати довго, то для будь-яких особистих документів витрата простору, з огляду на нинішні обсяги дисків, буде дуже невеликим.

Далі, якщо у вас раптом щось не те сталося з важливим документом, просто в його властивості (права кнопка миші на файлі) відкриваєте закладку "Попередні версії", після чого відновлюєте те, що потрібно - хоч всі зміни кожні десять хвилин. Це дуже зручно.

Ну а тепер мораль. А точніше, короткі висновки.

  • ніякі важливі дані не повинні зберігатися на комп'ютері в одному екземплярі;
  • для гарантованого збереження своїх файлів використовуйте хмарні сервіси;
  • використовуйте системні сервіси або спеціальні програми для щоденного створення резервних копій;
  • великі обсяги (наприклад, фотоальбом або музику) зберігайте на зовнішні диски;
  • зовнішні диски з важливими бекапіть сильні, щоб виконувати в якихось інших місцях (в банківському сейфі, у родичів або друзів);
  • використовуйте системні можливості зберігання різних версій файлів - може стати в нагоді для випадків, якщо ви файл випадково затреться старої копією або випадково видаліть.

І що з цим робити?
Що тут найголовніше?
Так що ніхто не дасть гарантію, що в якийсь момент Google не прикриє і цей сервіс: хто там знає, що у них в голові?