Донецкий техникум промышленной автоматики

5 млн штрафу за спробу продати сумку і кофточку через інтернет

У мене виникла неприємна ситуація з продажем речей. У мене є сумка, подарована чоловіком близько двох років тому. Сумку я носила один раз, але залишила етикетку від неї. Так як вона мені потім вже не подобається, я вирішила продати її через сайт безкоштовних оголошень «куфар». Стан у неї як у нової. Така ж історія і з кофтиною: 1 раз одягла, але етикетку зберегла. Подзвонив потенційний покупець, захотівши подивитися і купити сумку і кофточку. Етикетки я почепила сама для підкреслення, що річ як нова. Угода відбулася, але після передачі грошей покупцем виявився податковий інспектор, який здійснював контрольну закупівлю. В результаті був складений акт і пред'явлений штраф за порушення п. 2-1 ст. 299 Податкового кодексу РБ в розмірі 5 млн рублів.

Чи має податкова право так чинити, якщо я не займалася систематичної продажем цих речей і вони у мене в одному екземплярі? І ставку податку вони вказують як при реалізації іншого непродовольчого товару через мережу Інтернет. Хіба «куфар» є інтернет-магазином, це ж сайт безкоштовних оголошень? (Віолетта, Валківська, Гродненська обл.)

Згідно з підпунктом 1.33 п. 1 ст. 163 Податкового кодексу, від прибуткового податку з фізичних осіб звільняються доходи, отримані від возмездного відчуження майна, що належить фізичним особам на праві власності (до нього не відносяться цінні папери, деякі об'єкти нерухомого майна, майнові права, частки, паї в організаціях, майно, раніше що використовується платником у підприємницькій діяльності в якості основних засобів, продукція рослинництва і тваринництва, вироблена своїми руками). Важливо: істотною умовою при цьому є нездійснення фізичною особою підприємницької діяльності.

Продаж сумочки, що належить Віолеті на праві власності, не є достатньою підставою для вимоги сплати прибуткового податку з боку інспекції. У той же час, як ми з'ясували, продавець не має права здійснювати при цьому підприємницьку діяльність.

Відповідно до ст. 1 Цивільного кодексу підприємницька діяльність - це діяльність осіб, спрямована на систематичне отримання прибутку від користування майном, продажу речей, виконання робіт. Систематичність визначається як два і більше разів. Тобто досить протягом одного року (податковий період прибуткового податку з фізичних осіб) продати дві (нехай навіть колишні у вживанні) речі, як в діях особи з'являється ознака здійснення підприємницької діяльності.

З кожним випадком треба розбиратися індивідуально, але визначальними факторами є систематичність скоєння таких дій і спрямованість на отримання вигоди. Думаю, те, що речі, які продаються Віолетою, мали етикетки, зіграло на руку податкового інспектора, трактувати її дії по п. 2-1 Податкового кодексу.

Незважаючи на те що kufar.by не Інтернет-магазин, продаж майна на його майданчику є реалізацією товарів через мережу Інтернет.

by не Інтернет-магазин, продаж майна на його майданчику є реалізацією товарів через мережу Інтернет

Відповідь підготував юрист, правозахисник Олег Мацкевич.

Матеріали по темі:

Продавати через Інтернет і газети можна тільки вживані речі

Чи потрібно платити податки з онлайн-бізнесу?

Щоб покарати недобросовісного продавця в Інтернеті, його потрібно спочатку знайти

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Чи має податкова право так чинити, якщо я не займалася систематичної продажем цих речей і вони у мене в одному екземплярі?
Хіба «куфар» є інтернет-магазином, це ж сайт безкоштовних оголошень?