Донецкий техникум промышленной автоматики

'' Дорогі виборці ''. Як працюють приймальні нардепів в звільнених містах Донбасу

Слов'янськ - перше місто, яке було захоплено "ДНР".

З моменту звільнення міста тут побували сотні журналістів з усього світу. Але пресу зазвичай цікавлять історії, пов'язані з проведенням АТО, реаліями життя при "ДНР", роботою соціальних служб і долями переселенців.

Ми вирішили поцікавитися, як проходять будні депутатів, яких місцеві жителі делегували представляти свої інтереси у Верховній Раді України.

18-22 січня - це тиждень, яку, згідно з календарем ВРУ, нардепи повинні присвятити "роботі з виборцями".

І, щоб оцінити якість цієї роботи - пройшлися по громадських приймалень.

Слов'янськ - перше місто, яке було захоплено ДНР

В'їзд до Слов'янська з боку сел. Семенівка

Юрій Солод - член фракції "Опозиційний блок" і чоловік Наталії Королевської, прославився обіцянками продовжити програму Олексія Азарова - сина екс-прем'єра, який втік разом з батьком в Росію.

За інформацією сайту ВРУ, у Солода існують якісь незрозумілі труднощі з письмовою реєстрацією, за даними якої депутат був відсутній на 69% пленарних засідань.

Може бути, справа в тому, що хтось реєструє картку депутата в системі "Рада" навіть під час його відсутності?

Також викликає подив його декларація, в якій за 2014 рік вказано лише близько 36 тисяч гривень доходів. (Декларацію за 2015 рік депутати ще не подавали - УП).

Натомість нардеп активно веде активне соціальне життя в інтернеті.

Якраз перед нашим рейдом по прийомним, на своїй сторінці Вконтакте він оголосив про те, що розпочався тиждень роботи в окрузі і нагадує, що прийом громадян здійснюється в 120 кабінеті виконкому.

Ми вирішили поцікавитися, чи так просто зустрітися з депутатом в оголошеному їм самим місці.

Активістки руху " Сильні громади Донеччини "Марія Середа та Катерина Пиріг здійснюють такі рейди регулярно , Але ще жодного разу (!) Не застали депутатів в прийомних в дні, передбачені в календарі ВРУ для роботи з виборцями на місцях.

Марія і Катерина заходять до міськради дуже впевнено.

Попередній мер Олег парасольок заснував традицію повного доступу для громадян в кабінети чиновників виконкому. Сьогоднішній же заходів, за словами Марії, не може просто так взяти і закрити двері мерії для громадян.

Активісток тут всі знають. Охоронець вітається і привітно махає рукою. Співробітник СБУ, одягнений в чорні штани і куртку по-цивільному, також вітає нас як старих добрих знайомих. Навіть не питаючи, що до чого, співробітник СБУ проводить нас до приймальні Юрія Солода.

- Ну що, підемо? - каже Маша, і стукає.

Невелика кімната, посеред якої - стіл. За столом сидить помічниця депутата на громадських засадах Олена Вікторівна Карпушкін.

- Юрію Васильовичу на цьому тижні працює в Слов'янському та Олександрівському районах, - повідомляє Карпушкін.

- А коли Юрій Васильович був тут востаннє?

- В останній раз він був ... Зараз я вам скажу ... Грудень - кінець грудня. Під новорічні свята Юрій Васильович приїжджав, і Наталя Юріївна (Королівська - УП) приїжджала ...

- Ви ж розумієте, що Наталія Юріївна ..., - не встигає здивуватися Маша.

- Ну, Юрій Васильович за своїм графіком приїжджав, Наталія Юріївна - по своєму, - виправляється Карпушкін.

- Ну, Юрій Васильович за своїм графіком приїжджав, Наталія Юріївна - по своєму, - виправляється Карпушкін

Олена Карпушкін в громадській приймальні

Помічниця депутата розповідає, як приймає безліч бабусь, і що жодна ще не залишилася незадоволеною. А всі звернення від громадян передає особисто в руки солоду. Зрештою, вона не витримує:

- Чому ви не приходите, коли Юрій Васильович приходить і їздить по місту, по об'єктах, розмовляє з людьми ?!

- Скажіть, а як мені дізнатися, коли настане цей день?

- Ви не знаєте або не хочете знати? У Юрія Васильовича є електронний сайт, на якому чітко прописаний його графік.

Знайти цей сайт не вдалося ні на одному ресурсі, пов'язаному з депутатом Солодом, включаючи офіційний сайт ВРУ, сайт партії "Опозиційний Блок" і соціальні мережі.

Єдина посилання на щось подібне до офіційного особистого сайту Юрія Васильовича - це посилання на сайт благодійної організації "Дорога життя" , Якої депутат нібито опікується і у справах якої , Очевидно, приїжджає в Слов'янськ.

Від помічниці депутата дізнатися графік його робочої поїздки - неможливо.

Ми виходимо з кабінету і Марія безрезультатно намагається додзвонитися інший помічниці Юрія Солода, а Катерина ділиться враженнями від попереднього відвідування приймальні.

- Ми влітку сюди приходили, стояли, двері були просто закриті. З нами ще стояв пенсіонер, який хотів звернутися зі своїм питанням. Але ні помічниці, ні, тим більше, депутата ми не дочекалися.

На фейсбук-сторінці депутата існує також додаток "онлайн-приймальня Юрія Солода" - інструмент, в якому громадянин може залишити звернення та отримати відповідь протягом 10 днів. Схоже, соцмережі - це єдине місце, де депутат веде якусь активну діяльність.

На питання в фейсбуці, чи можна потрапити до нього на прийом, Солод (або людина, яка веде його сторінку) відповів пропозицією організувати зустріч. На заперечення, що нас цікавить його робота саме з громадянами, а не з журналістами, відповіді так і не надійшло.

Далі ми проходимо на 4 поверх, де розташувався кабінет ще одного знайомого активісток - Дениса Бегунова, співробітника відділу внутрішньої політики виконкому Слов'янська.

Він прийшов сюди працювати за попереднього мера, а зараз змушений підкорятися новому Вадиму Ляху, висунутому "Опозиційним блоком" і знаменитому тим, що любить Слов'янськ як Неля Штепа, нині перебуває в СІЗО за пособництво бойовикам.

- Чому, на Вашу думку, місцеві жителі до цих пір голосують саме за представників старої влади?

- Спочатку був Комсомол, потім - "Молоді Регіони", і все. Нічого іншого тут не знають, навіть молодь. В руках групи Королівської-Солода зосереджені всі ресурси, а люди голосують за силу. "Оппоблок" - це місцеві підприємці, які уособлюють сильну владу. А сильна влада - це гарантія захисту.

- Але ж зараз в Слов'янську дуже багато патріотів і активістів.

- Це теж правда. Всі донецькі еліти намагаються вбудуватися в загальноукраїнське простір. Але від цього структура суспільства не перестає мати неофеодальному природу.

У кабінеті Дениса дуже багато української символіки - від вишивок, що висять в рамочках на стінах, до прапорців, якими прикрашена новорічна ялинка і посуду в жовто-блакитних тонах.

У кабінеті Дениса дуже багато української символіки - від вишивок, що висять в рамочках на стінах, до прапорців, якими прикрашена новорічна ялинка і посуду в жовто-блакитних тонах

Денис Бігунів у своєму кабінеті

- Слов'янськ - маленьке місто. Раніше народних депутатів тут ніхто не контролював. Вони обиралися, а далі - в їх приймальних і кінь не валявся. Зараз утворилося про-українська меншина, яка контролює владу і стає більш впливовим, ніж "ватяну" більшість. Зараз питання "Росія чи Україна?" взагалі не варто. Якщо хтось дотримується про-російських поглядів - змушений сидіти і мовчати.

На наступний день ми з Марією і Катериною їдемо в Краматорськ, де розташована приймальня іншого депутата - Артура Герасимова.

На наступний день ми з Марією і Катериною їдемо в Краматорськ, де розташована приймальня іншого депутата - Артура Герасимова

Катерина і Марія в автобусі Слов'янськ-Краматорськ

За вікнами маршрутки проносяться похмурі села, ще зовсім недавно були під "юрисдикцією" ДНР. Через півгодини ми виходимо на автовокзалі Краматорська і йдемо 15 хвилин до приймальні Герасимова, що на вулиці Соціалістичній 48.

- Затримаємося там не більш хвилини, - пророкує Марія.

Минулого разу, коли активістки приїжджали перевіряти роботу приймальні, ні з депутатом, ні навіть з його помічниками поговорити не вдалося . А зараз і самій приймальній на місці не виявилося. Вивіска говорить, що приміщення шукає наступного орендаря.

- Інформації про те, що приймальна переїхала, ніде немає, - каже Марія. - Раніше тут теж був тільки офіс "Солідарності", але вони робили вигляд, що тут також приймає і Герасимов.

- Раніше тут теж був тільки офіс Солідарності, але вони робили вигляд, що тут також приймає і Герасимов

Ми підходимо ближче, і Катерина вказує пальцем на металеву табличку біля дверей, де ще можна розгледіти сліди від слів "Громадська приймальня".

Дізнатися адресу приймальні депутата Герасимова непросто. Офіційного сайту з інформацією про депутата у Артура Володимировича немає, на сайті БПП "Солідарність" - також. На сторінці депутата на сайті ВРУ є телефон помічника, до якого в понеділок, 25 січня, вдається додзвонитися.

Артем Благов по телефону повідомив, що приймальня переїхала на вулицю елеваторних 38-А.

- Підкажіть, де можуть громадяни отримати інформацію про те, що приймальна переїхала? У депутата Герасимова є офіційний сайт?

- Ні. У нього є офіційний e-mail, - відповів Благов.

В даному випадку, дуже маленька ймовірність того, що виборці, які хочуть потрапити до свого депутата на прийом, зможуть дізнатися правильну адресу. Адже далеко не кожен може зателефонувати до Києва на міський номер або скористатися електронною поштою.

Громадяни можуть подивитися карту прийомних в базі громадського руху ЧЕСНО, але для цього адреса має бути вказаний в будь-якому офіційному джерелі інформації.

Поточний тиждень - сесійний, і можна припустити, що Артур Герасимов, як один з найактивніших депутатів , Буде сумлінно присутнім на всіх засіданнях.

Проте, активістки "Сильних громад Донеччини" збираються навідатися в його приймальню і дізнатися, чи функціонує вона хоча б на рівні звернень громадян, якщо не особистого прийому самого депутата.

Анна Грабарська, Громадський рух ЧЕСНО, Сильні громади Донеччини, для УП

фото автора

Може бути, справа в тому, що хтось реєструє картку депутата в системі "Рада" навіть під час його відсутності?
Ну що, підемо?
А коли Юрій Васильович був тут востаннє?
Скажіть, а як мені дізнатися, коли настане цей день?
Ви не знаєте або не хочете знати?
Чому, на Вашу думку, місцеві жителі до цих пір голосують саме за представників старої влади?
Зараз питання "Росія чи Україна?
Підкажіть, де можуть громадяни отримати інформацію про те, що приймальна переїхала?
У депутата Герасимова є офіційний сайт?