Донецкий техникум промышленной автоматики

§21 - Паралельні тональності

У кожної мажорній тональності є родинна їй мінорна. Гамма цієї мінорній тональності будується на тих же звуках, що і гамма даної мажорній, без додаткових знаків, тільки починається вона з іншого звуку. Наприклад, на простих звуках без дієз і бемоль можуть бути побудовані тональності До-мажор і ля-мінор.

При тоніки до стійкими звуками є до, ми, сіль. Тонічний тризвук тут мажорне, так як інтервал між 1 і III ступенями (до-ми) є великий терцією, і тональність є мажорній (До-мажор). При тонік на звуці ля стійкими звуками є ля, до, ми. Тонічний тризвук в цьому випадку є мінорним, так як інтервал між I і III ступенями (ля-до) є малою терцією, і тональність є мінорній (ля-мінор).

Мінорну гаму можна будувати не самостійно по тонам і півтонів, а виходячи з відповідної мажорній. Мажорна і мінорна тональності, побудовані на одних і тих же звуках без додаткових знаків, називаються паралельними. Як видно на прикладі тональностей До-мажор і ля-мінор, паралельний мінор будується від VI ступені мажору. Інакше кажучи, тоніка паралельної мінорній тональності відстоїть на малу терцію вниз від тоніки мажорній (в даному прикладі мала терція вниз від до до ля).

Паралельні тональності мають завжди однакове число ключових знаків - в цьому їх найважливіша особливість. Так, тональності До-мажор і ля-мінор ключових знаків не мають. Тональності Фа-мажор і ре-мінор мають при ключі один бемоль, а тональності Соль-мажор і мі-мінор - один дієз.

Заспівайте мажорні і паралельні мінорні гами, а також тонічні тризвуки в тональностях без знаків при ключі і з одним знаком:

Ви можете слідкувати за коментарями до цього запису через стрічку RSS 2.0 .